2103/519
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Bordlampe med stel af patineret messing. Senere skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 54.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skærme med enkelte minimale kanthak. Øverste del af keramisk fatning mangler. Topskrue bruneret. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag