Erró (Gudmundur Gudmundsson) (f. Olafsvick 1932)
“Le Polaroid”. Sign. på bagsiden Erro 1980. Fra “Serie mille et une nuit”. Olie på lærred. 104×89.
Litteratur: Fernand Hazan: “L'Incitation a la creation - Erró 1974–1986. Catalogue général”, nr. 426.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016