Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af eg, sæde betrukket med rødbrunt skind. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen.
“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlauges 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 30. september - 16. oktober 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109.
Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skind med overflade ridser og bløde folder.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
12 bud