L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Udsigt over Hornbæk Sø og Nakkehoved. Sommer”. Sign. L. A. Ring 89. Olie på lærred. 41×55.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 163.
Proveniens: “L. A. Ring auktion på Charlottenborg”, 1893 nr. 31. Maler Andreas Schneider, Christiania/Oslo (1910).
Malerier og tegninger, 28. februar 2017