Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Den musiske familie”. Sign. på bagsiden EJ 90. Olie på lærred. 100×73.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 3. Malerier 1980–1998”, København, 2011, gengivet side 229. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.
Moderne malerier & skulpturer, 7. juni 2016