1846/​664

Edvin Ollers (f. 1888, d. 1959)

Fire lågkrukker samt to vaser af presset, farvet glas med delvis matteret overflade. Vaser med præget sign. Ollers, Elme. Udført 1920'erne hos Elme Glasbruk, Sverige. Lågkrukker: H. inkl. låg hhv. 10 og 17. Vaser: H. 13 og 15,5. (6)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt afslag, primært på indersiders kant af lågkrukker.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

18 bud

1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 750 DKK
700 DKK
(Autobud) 650 DKK
600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
480 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK