1846/664
Edvin Ollers (f. 1888, d. 1959)
Fire lågkrukker samt to vaser af presset, farvet glas med delvis matteret overflade. Vaser med præget sign. Ollers, Elme. Udført 1920'erne hos Elme Glasbruk, Sverige. Lågkrukker: H. inkl. låg hhv. 10 og 17. Vaser: H. 13 og 15,5. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt afslag, primært på indersiders kant af lågkrukker.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag
18 bud