2014/866
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Cirkulært fad af stentøj dekoreret med grafisk mønster i lys grøn og rød glasur. Sign. E.St.N. Udført og mærket hos Saxbo. H. 5,5. Diam. 36.
2. sortering. Overfladiske krakeleringer og enkelte bristede glasurbobler. Reparation på kant.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag