12108/​5

Maurice de Vlaminck (f. 1876, d. 1958)

Saint-Ouen L'Aumone, près Pontoise (Le tournant de la Route). Sign. Vlaminck, nr. 9/50. Litografi 1921. Blindstempel fra forlæggeren Ed. Sagot. Motivmål 40×54. Bladmål 51×66. Uindrammet.

Litteratur: Walterskirschen, Oeuvre Gravé # 152.

Svage spor af tidligere montering på bagsiden.

Kunst, antikviteter & design, 25. februar 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag