Maurice de Vlaminck (f. 1876, d. 1958)
Saint-Ouen L'Aumone, près Pontoise (Le tournant de la Route). Sign. Vlaminck, nr. 9/50. Litografi 1921. Blindstempel fra forlæggeren Ed. Sagot. Motivmål 40×54. Bladmål 51×66. Uindrammet.
Litteratur: Walterskirschen, Oeuvre Gravé # 152.
Svage spor af tidligere montering på bagsiden.
Kunst, antikviteter & design, 25. februar 2021