Sonja Ferlov Mancoba (f. København 1911, d. Paris 1984)
“Skulptur (Uden titel)”, 1959. Stemplet SFM 4/6. Sortpatineret bronze. H. 25.
Litteratur: “Sonja Ferlov Mancoba - Skulpturer / Sculptures”, Fyns Kunstmuseum, Holstebro Kunstmuseum, Nordjyllands Kunstmuseum, 2003, kat. 39. Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020