1949/466
Dansk almue brudekiste af bemalet og dekoreret fyrretræ. Dateret 5. november 1861. Kisten antageligt 18. årh., med senere opmaling. H. 78. L. 140. D. 60.
Brugs- og alderstegn. Ingen nøgle.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. december 2019
Vurdering
Hammerslag