Ole Hagen (f. 1913, d. 1984)
“Tulip”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Vægt eksklusive dele med stål 4085 g. (130)
Bestående af: 12 middagsknive, 20 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 kagegafler, 11 teskeer, 10 kaffeskeer, 2 pålægsgafler, 2 citrongafler, 2 lagkageknive, 2 sauceskeer, 2 kartoffelskeer L. 22,3., 2 serveringsspader L. 24., 1 salatsæt L. 27., 1 grøntgaffel, 1 steggaffel.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
23 bud