2031/​687

Ole Hagen (f. 1913, d. 1984)

“Tulip”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Vægt eksklusive dele med stål 4085 g. (130)

Bestående af: 12 middagsknive, 20 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 kagegafler, 11 teskeer, 10 kaffeskeer, 2 pålægsgafler, 2 citrongafler, 2 lagkageknive, 2 sauceskeer, 2 kartoffelskeer L. 22,3., 2 serveringsspader L. 24., 1 salatsæt L. 27., 1 grøntgaffel, 1 steggaffel.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

23 bud

(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK