2013/​4

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Bjergsti ved Sora. En hyrde og en flok får på vejen”. Sign. monogram 83. Olie på lærred. 96×123.

Udstillet: Kunstforeningen, “Th. Philipsen Udstilling”, 1911 nr. 124.

Proveniens: I kunstnerens eje indtil 1911. Winkel & Magnussen auktion 302, 1943 nr. 237, afbildet s. 13.

Dette emne handles i fuldmoms

Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

22.000 DKK
21.000 DKK