Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Armstol med stel af riopalisander, sæde og ryg med cognacfarvet anilingarvet skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Nypolstret.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
13 bud