1904/1642
Jean Louis Gregoire (French, 1840–1890)
Napoleon III kaminur af rød marmor monteret med forgyldt bronze, skive af hvid emalje sign. Berneux a Paris, figur i form af to dansende kvinder og putto, sign. L. Gregoire. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 79. Diam. 32.
Optræksnøgle og Pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud