2131/​884

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

To bogkasser af massiv, bejdset eg. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier, den ene mærket. H./B. 76. D. 36. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, afslag og udskåret huller i bagbeklædning. Derudover er bogkasserne ændret markant i forhold til den originale udgave, herunder senere lister, uoriginal jalousilåge, skruer i top og lister samt udskæringer af hylder. Hylder er løse. Forskellige nuance i træ.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag