2426/2273
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 56,5 mm. Uret vejer ca. 110 g. 1910'erne.
Personlige graveringer på støvkapsel og på indersiden af kassen.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||