Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Person med udstrakte arme. Tusch, oliekridt og akvarel på blåt papir. Usign. Med teksten “God Jul godt Nytår til Slettegården fra Hedvig og Oluf H”. 23×17,4. Uindrammet.
Håndteringsspor og en lille rift på ca 5 mm i højre side af midterfolde, spor af tape på bagside efter montering. Ellers i fin stand.
Kunst, antikviteter & design, 28. november 2019