2044/​880

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Tre-pers. sofa, lænestol samt skammel med “knock-down” stel af bejdset bøg. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med gult og stribet uld, dybthæftet med knapper. Model F&D 124. Udført hos France & Daverkosen. Sofa: L. 166. (3)

Litteratur: ”Dansk Kunsthåndværk” nr. 7, juli 1953, på annonceside og ”Furnitureindex.dk”

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Mange adskillige knapper mangler (medfølger løst).

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK