Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Tre-pers. sofa, lænestol samt skammel med “knock-down” stel af bejdset bøg. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med gult og stribet uld, dybthæftet med knapper. Model F&D 124. Udført hos France & Daverkosen. Sofa: L. 166. (3)
Litteratur: ”Dansk Kunsthåndværk” nr. 7, juli 1953, på annonceside og ”Furnitureindex.dk”
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Mange adskillige knapper mangler (medfølger løst).
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020