1831/822
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 65. Diam. 60.
Dette emne handles i fuldmoms
Ridser og mærker. Brugsslitage. Smuds. Gulnet. Lameller med større skævhed og buler. En løs lamel. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
17 bud