1850/530
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med tilhørende skammel, ben af mørkbejdset træ, sider, ryg og løse hynder betrukket med rødbrunt skind. Model 2204 og 2202. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1980. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Skammel med slitage på keder.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag