Stort Jogya bestik af sølv, skafter prydet med roset. Stemplet Delux samt med mestermærke SS. Lødighed 800. Indonesien 20. årh. Vægt ekskl. knive 4659 g. Samt serveringske og kagespade af sølv i andet mønster, vægt 239 g. L. ca. 25 cm. (116+2)
Bestående af: 12 middagsknive, L. 21 cm., 12 middagsgafler, L. 21 cm., 12 middagsskeer, L. 21 cm., 8 frokostknive, L. 19,5 cm., 11 frokostgafler, L. 19 cm., 12 dessertskeer, L. 19 cm., 6 fiskeknive, L. 18 cm., 8 fiskegafler, L. 18 cm., 6 kageknive, L. 15,5 cm., 12 kagegafler, 12 teskeer (flere laffer med rester af forgyldning), 2 steggafler, 3 diverse serveringsskeer.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mindre indtryk og mærker. Knivene ej stemplet med lødighed.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021