Wilfred Glud (f. København 1872, d. sst. 1946)
Kunstnerkomsammen. Sign. W. Glud 1915. Olie på lærred. 121 × 152.
På maleriet ses Wilfred Glud med sin hustru, Karen Charlotte Rosine Eriksen, H. A. Kähler sammen med svigersønnen L. A. Ring, samt to ubekendte herrer.
På bagsiden en udstillingsetiket.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1821, 2018 nr. 127.
Krakeleringer og enkelte mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020