2137/60
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret urskive med sorte arabertal og små sekunder. Støvkapsel af metal. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 84 g. Diam. 50 mm.
Æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsspor. Kasse med bule på siden. Løst glas. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
Vurdering
Hammerslag