1839/​616

Dansk møbeldesign

To-personers sofa med svungen ryg og ben af bejdset bøg, betrukket med blomstret møbelstof. 1940–50'erne. L. 143.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk.

Moderne kunst og design, 25. september 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag