1839/616
Dansk møbeldesign
To-personers sofa med svungen ryg og ben af bejdset bøg, betrukket med blomstret møbelstof. 1940–50'erne. L. 143.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 25. september 2018
Vurdering
Hammerslag