F. C. Gröger, efter, 19. årh.s begyndelse
Johan Anton Bech (1797–1825) efter F. C. Gröger: Portræt af Christian VIII i rød uniform med Dannebrogsordenen og Elefantordenen. Sign. Bech Pinx. 1813. Olie på lærred. Oval. 46×35.
Lærredet er dubleret. Flere minimale krakkeleringer.
Malerier, 14. september 2011
13 bud