1513/723
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Studio”. Gulvlampe af kobber og sortlakeret metal, skærm indvendig hvidlakeret. Udført hos Fog & Mørup, sidst i 1960erne. H. 148/161.
Litteratur: Fog & Mørup katalog ca. 1969, s. 38.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker samt enkelte pletter. Skærmholder til yderskærm med mindre skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
24 bud