2044/​663

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Vase af stentøj modelleret i kantet form. Dekoreret med blåsort glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, C667. H. 13,5. Diam. ca. 15.

Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.900 kr.

19 bud

2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.500 kr.