2436/809
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Et par bordlamper af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 45. (2)
Pæn restaureret stand. Senere hvid lakering. Mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag