2114/​114

Kinesisk eksport smørskål med tilhørende underfad af sølv, dekoreret med prunus, lågknop i form af grene. Uidentificeret mester, IC. Vægt ca. 375 gr. H. 6,5. L. 14.

Låg loddet, let trykket på kant. Glasindsats mangler. Mindre ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK