2114/114
Kinesisk eksport smørskål med tilhørende underfad af sølv, dekoreret med prunus, lågknop i form af grene. Uidentificeret mester, IC. Vægt ca. 375 gr. H. 6,5. L. 14.
Låg loddet, let trykket på kant. Glasindsats mangler. Mindre ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag