1349/​8635

Kejserinde Dagmar og Zar Alexander III af Rusland med deres børn, Zarevich Nikolaj (II), Storfyrst Georg, Storfyrstinde Xenia, Storfyrst Mikhail og Storfyrstinde Olga. Ca. 1888. Fotografi monteret på papir. Bladstørrelse 15×10,5. I ramme af rødbrunt læder.

Portræt af Kejserinde Dagmar af Rusland, sign. “Til venlig Erindring. Dagmar”. Optaget hos Alfred (Anaklet Aleksandrovich) Pasetti i Skt. Petersborg. Efter traditionen er nærværende fotografi optaget i forbindelse med Kejserinde Dagmar søn, Zar Nicolai II af Ruslands bryllup i 1894. Fotografi betegnet på pap. Bladstørrelse 14×10.

“Khodinka-bæger”. Russisk kroningsbæger af metal dekoreret med emalje, til ære for Zar Nikolai II af Rusland anno 1896. H. 10,5.

Russisk mitrakrone af sølv til montering på ramme. Ca. 1900. H. (ekskl. skrue) 4,7. (4).

Proveniens, førstnævnte: Olga Archives, tidligere solgt hos Bruun Rasmussen Kunstauktion 779, 2007 nr. 1049.

Mindre aldersslitage, bl. a. Khodinka-bæger med afslag.

Russisk tema-auktion, 2. december 2013

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK