1839/62
Carsten Henrichsen (f. København 1824, d. sst. 1897)
Dansk sommerdag nær kysten. Sign. monogram 1860. Olie på lærred. 50×72.
Mindre krakeleringer, retoucheringer og ridser. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 24. september 2018
Vurdering
Hammerslag