1510/733
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Leda og Svanen”. Bordlampe af mørkegrønt glas. Sign. Henry Heerup 77. Udført hos Holmegaard. No. 935/2000. H. ekskl. fatning 40. Diam. 30.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 3. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
11 bud