12031/​40

Herbert Krenchel (f. Frederiksberg 1922, d. 2014)

“Krenit”, tre skåle af metal. Indersider dekoreret med hhv. orangerød og sort emalje. En skål med orangerød emalje stemplet monogram, Krenit Denmark. H. 11. Diam. 25. Anden skål med orangerød emalje ikke stemplet. H. 14. Diam. 25. Lille skål ikke stemplet. H. 5,8. Diam. 12,5. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindste skål med nogle uregelmæssigeder på ydersiden af øverste kant samt nogle ridser.

Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020

Vur­dering

1.200 DKK

Hammerslag

700 DKK

700 DKK
650 DKK
600 DKK