1419/502
Overpolstret lænestol opsat på ovale ben af bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med grønt uld. Model 1669. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17 og 19.
Almindelig brugspatina, herunder ben med ridser og mærker. Betræk med slitage.
Moderne kunst og design, 6. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
26 bud