Engelsk standur af i kasse af egetræ og mahogni, urhus flankeret af kannelerede helsøjler, kasse prydet med kvartsøjler og tandsnit, urskive af messing prydet med gennembrudte hjørneornamenter, romer- og arabertal, dato- og sekundviser samt bemalet månefase. Sign. Wm H. Settle for William Hargraves. 18. årh.s midte. H. 226.
Restaureret. Revner i træet. Falmet. Finérskader. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle og lodder medfølger. Defekt pendul medføger.
Ældre malerier og møbler, 20. april 2015