Michail Vasilievich Boskin, tilskrevet (f. Korelovschina, Skt. Petersborg provinsen 1875, d. Zagorsk, Moskva provinsen 1930)
Folkeliv ved Troitsko-Sergieva Lavra i Sergiyev Posad uden for Moskva. Usigneret. Olie på lærred. 52×93.
Proveniens: Johan Oluf (1888–1954), dansk diplomat og charge d'affaires og gesandt i flere lande, bl.a. Estland, Polen, Spanien, Ecuador og Peru. I 1930'erne var hans virke i Estland med f.eks. diplomatrejser til Moskva. I netop denne periode erhvervede den kunstinteresserede Johan Oluf nærværende maleri. Herefter, til i dag, hans nevøs søn, bosiddende i Danmark.