922/​121

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Hans Tausen beskytter biskop Joachim Rønnow. 1875. Usigneret. Olie på lærred. 97×83.

Udstillet: Foreningen for National Kunst, “Carl Bloch”, 1969 nr. 24.

Litteratur: Kunst i Privateje, bd. III, 1945, s. 248.

Proveniens: Amtslæge J. A. Jørgensen (1945, 1969).

Nærværende maleri er et forarbejde til vægmaleriet “Hans Tausen beskytter Bisp Joachim Rønnow” fra 1876, der findes i festsalen på Københavns Universitet. Det var oprindeligt Wilhelm Marstrand (1810–1873), der skulle stå for at udsmykke festsalen med historiske scener, men da han døde i 1873, fik Carl Bloch overdraget opgaven med at udføre og færdiggøre malerierne. Det blev til de to store malerier ”Hans Tausen beskytter bispen Joachim Rønnow” og ”Kong Jacob af Skotland besøger den unge Tycho Brahe”, som han malede i årene 1875–78. I 1889–90 malede han et sidste maleri til festsalen; ”Biskop Brochmand lader den unge Peder Schumacher give prøve på sin lærdom for Kong Frederik III”.

Hans Tausen var en dansk gejstlig (1494–1561) og én af hovedskikkelserne bag reformationen i Danmark. Med sine prædikener om den lutherske lære mødte han stor modstand fra det romersk-katolske samfund, men han fik også gradvis større og større opbakning fra befolkningen, og i 1526 kom han under kongens beskyttelse, da han blev udnævnt til Frederik Is (1471–1533) kapellan. Da Frederik I døde i 1533, blev Tausen stillet for rigsrådet og anklaget for injurier og kætteri af de danske biskopper med biskop Joachim Rønnow (ca. 1495–1542) i spidsen. Tausen blev dømt til forvisning fra Sjælland og Skåne og blev underlagt censur og prædikeforbud, hvilket vakte stor ophidselse blandt de protestantiske borgere i København. Carl Bloch har skildret de dramatiske optøjer efter domsafsigelsen på Københavns Rådhus, hvor Tausen må beskytte sin egen dommer, Joachim Rønnow, fra de vrede københavnere, da biskoppen skal hjem til bispegården.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?