2137/141
Store Kongensgade fad af fajance, dekoreret i blåt en chinoiserie med pinjetræ på terrasse, blomster og design. Gierløf's periode. 18. årh. 42×56 cm. Tilpasset stand af træ medfølger H. 62 cm.
Adskillige kanthak/glasurafslag, en gennemgående revne med gl. limning, hårrevner.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
Vurdering
Hammerslag