2140/​28

Anthony van Dyck, stil, 19. årh.

Portræt af en hertug af Savoyen. Sign. Blachon 1847. Utydelig inskription på søjlen: “Carolus Emmanuel DVX Scavole [...] 1592”. Olie på lærred. 92×75.

Ud fra den latinske tekst på søjlen er der antagelig tale om et portræt forestillende hertug Karl Emanuel 1. af Savoyen (1562–1630), hertug fra 1580.

En reparation/lap på bagsiden. En lille flænge/lap på bagsiden. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Mindre afskalninger og krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK