Anthony van Dyck, stil, 19. årh.
Portræt af en hertug af Savoyen. Sign. Blachon 1847. Utydelig inskription på søjlen: “Carolus Emmanuel DVX Scavole [...] 1592”. Olie på lærred. 92×75.
Ud fra den latinske tekst på søjlen er der antagelig tale om et portræt forestillende hertug Karl Emanuel 1. af Savoyen (1562–1630), hertug fra 1580.
En reparation/lap på bagsiden. En lille flænge/lap på bagsiden. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Mindre afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021