865/​5

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

“Landskab med en flod og lave bjerge”. 1790erne. Usigneret. Betegnet på bagsiden “malet af Jens Juel”. Olie på træ. 11×17.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 550, afb.s. 346.

Udstillet: Kunstforeningen 1828 nr. 97, 98 eller 99: “Tre smaae Landskabs-Skizzer”.

Proveneniens: Kammerherre Hegermann-Lindencrone (1828), der står Hegermann på blændrammen. Grosserer Holger Drucker, dennes auktion Bruun Rasmussen 129, 1961 nr. 24. Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 485 afb. s. 119.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK