2414/531
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 220.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre slitage på skind på hjørner.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag