1515/1665
12 bouillonskeer af forgyldt sølv og sterlingsølv, skafter prydet med Aarhus' byvåben i blå emalje. Mestre Eiler & Marløe samt Bernhard Hertz. Vægt ca. 482 gr. L. 14,3. (12)
Æske medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Varia, 9. april 2015
Vurdering
Hammerslag