Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Peberkværn af Rio-palisander med midterstykke af forsølvet metal. Stemplet Dansk Designs Ltd. Denmark JHQ. Udført hos Nissen, Langaa. 1960'erne. H. 13.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Litteratur: Mark Perlson. “Danish Pepper”, lignende beskrevet og gengivet s. 47.
Let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 7. juni 2016