2004/​97

Holger Lübbers (f. København 1850, d. sst. 1931)

Fire tegninger. Alle sign. Varierende teknikker og størrelser. (4).

Marine med et sejlskib på et stormfuldt hav. Sign. H. Lübbers 1927. Kul på papir monteret i passepartout. Lysmål 16,5×27,5.

Havneparti. Sign. H. Lübbers. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 17×26.

Marine med en fisker i en robåd. Sign. H. Lübbers. Bly og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 8,5×13.

Kystparti med en fiskere og optrukne både på stranden. Sign. monogram. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 8×13.

(4).

Proveniens: Kunstnerens eje og herefter nedarvet i familien.

De to større tegninger med lidt krøller i papiret. Det ene lille tegning med fugtskjolder på passepartout. Papiret er lidt gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK