Harald Jerichau (f. København 1851, d. Rom 1878)
Italienerinde med sit strikketøj. Usign. betegnet Harald Jerichau på blændrammen. Olie på papir monteret på lærred. 29,5×16.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 905, 2009 nr. 644.
Enkelte minimale ridser og stødmærker med afskalning. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020