1935/1659
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, forgyldt urskive med plaketter af hvid emalje, urhus med buste af Hermes. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 44. B. 18. D. 13.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Varia, 29. august 2019
Vurdering
Hammerslag