1935/​1659

Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, forgyldt urskive med plaketter af hvid emalje, urhus med buste af Hermes. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 44. B. 18. D. 13.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle og Pendul medfølger.

Varia, 29. august 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK