2204/​14

Kommode af guldstafferet nøddetræ, svungen ligeknækket front med to skuffer, sokkel rigt dekoreret med gennembrudte skæringer i form af blomster og bladværk, cabriole ben. Rokoko stil. 20. årh.s begyndelse. H. 85. B. 123. D. 52.

Brugsslitage. Revner i finéren. Falmet. Slidte glideskinner på skufferne.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK