2204/14
Kommode af guldstafferet nøddetræ, svungen ligeknækket front med to skuffer, sokkel rigt dekoreret med gennembrudte skæringer i form af blomster og bladværk, cabriole ben. Rokoko stil. 20. årh.s begyndelse. H. 85. B. 123. D. 52.
Brugsslitage. Revner i finéren. Falmet. Slidte glideskinner på skufferne.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag