Carl Theodor Wegener (f. København 1862, d. sst. 1935)
Skulptur af patineret bronze forestillende en dansk garder i vagtuniform med gevær og knivbajonet. Sign. C. W. 09. Stemplet L. Rasmussen, København. H. ca. 41 cm.
Denne type garderfigur er siden 1905 tildelt afgående officerer ved Livgarden som erindringsgave og tak for tro tjeneste ved regimentet.
Minimale ridser og mærker.
24 bud
904507 | ||
10393 | ||
904507 (Autobud) | ||
838257 | ||
904507 | ||
10393 | ||
86622 (Autobud) | ||
10393 | ||
86622 (Autobud) | ||
10393 | ||
86622 (Autobud) | ||
10393 | ||
86622 | ||
838257 (Autobud) | ||
86622 | ||
838257 (Autobud) | ||
86622 | ||
838257 | ||
904507 | ||
86622 | ||
172156 | ||
86622 | ||
172156 | ||
10393 |