Peter J. Lassen (f. 1930, d. 2019)
“Montana”. Diverse montana moduler, bestående af grå- og hvidlakeret MDF samt tre moduler af birk. Seks sokler medføgler. Udført hos Montana. H. 70. B. 35,5/70/41. D. 38/47/30/60.
Slitage, herunder ridser, mærker, afslag og nogle huller i bagbeklædning. Farverne består af mørkegrå, lysegrå og hvid. Der medfølger forskellige sokler hvid, lysegrå og mørkegrå. Ikke matchende modulerne i dette lot. En sokler mangler ene ende.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
28 bud